چند نکته جالب در مورد تاثیر سکوت روی مغز

GettyImages-165516737-web_70061

آخرین باری که سکوت کامل را تجربه کردید کی بود؟ ، سکوت کامل!
با وجود اینکه پیدا کردن فضایی برای آرامش و سکوت کار خیلی آسانی نیست (حدقل در روزگار ما). ولی شواهد نشان داده شاید بهتر باشه کمی برای ایجاد موقعیت سکوت برای خودتون وقت بگذارید.

همه ما میدونیم که آلودگی صوتی زیاد برای ذهن و بدنمون خوب نیس. تحقیقات نشان داده که بین آلودگی صوتی و فشار خون بالا، کم‌خوابی و بیماری‌های قلبی رابطه مستقیمی وجود داره. این تحقیقات حتی منجر به کشف اثرات طولانی مدت‌تری از آلودگی صوتی بر بدن هم شده. در همین راستا، حتی میشه گفت به طور تصادفی، دانشمندانی که بر روی اثرات سوء آلودگی صوتی تحقیق میکردند، به اثرات مثبتی برای نبود اون پی بردن.

یکی از مقالات اخیر سایت Nautilus  با جزییات بسیار زیادی اثرات مثبت سکوت رو برای مغز بررسی کرده. دنیل گروس (روزنامه‌نگار) تحقیقاتی رو که بر روی اثرات آلودگی های صوتی مثل موسیقی، انفجارها، نویز سفید بر مغز وجود داشته رو کنار هم گذاشته و به نتایج جالبی از اثرات سکوت رسیده، این بخشی از نتایج مجموعه تحقیقاته بررسی شده س.

رشد سلولهای جدید مغزی

وقتی محقق دانشگاه دوک در زمینه regenerative biology به اسم ایمک کریست ( Imke Kirste) بر روی موشها و اثر صدا ها بر روی تولید سلولهای مغزی تحقیق میکرد متوجه شد که سکوت بهترین ابزار برای این کاره.

تحقیقات او نشان داد 2 ساعت سکوت در روز موجب ایجاد سلولهای جدید در هیپوکامپوس  میشه که اصلی ترین بخش مرتبط با حافظه در مغزه. کریسته: ” ما دیدیم که سکوت برای بازیابی نورونهای جدید و اضافه شدن اونها به سیستم مغز لازمه “

We saw that silence is really helping the new generated cells to differentiate into neurons and integrate into the system.

Imke Kriste

فعال سازی حافظه مغز

وقتی دنیای اطراف ما در سکوت کامله ، مغز سکوت رو با تفکر پر میکنه. مثلا وقتی به آهنگی گوش میدهید و اون رو ناگهان قطع میکنین آهنگ توی سر شما به نواخته شدن ادامه میده.

با یاداوری صدا های اون موسیقی مغز درواقع سعی میکنه خود موسیقی رو بازسازی بکنه(مثل یک توهم). در مقاله ای که به اون اشاره کردیم این مطلب کامل باز شده و نتیجه اینه که این موضوع به این خاطره که بخش سمعی مغز به طور مداوم در حال فعالیته. حتی وقتی که گوش برا مغز دستوری رو ارسال نکنه.

ترغیب به خوداندیشی

وقتی ازدنیای بیرون تحریک و حواس‌پرتی ایجاد نشه، مغز به طور اتوماتیک وارد حالت سورت sort میشه. معنی این موضوع خاموش شدن مغز نیس. بلکه دقیقا برعکس. مغز در حالت استراحت شروع به مرتب کردن و جمع آوری اطلاعات وارد شده بهش میشه. و این اونجایی عه که مسئله خوداندیشی یا self-reflection به میان میاد.

تحریک سمعی مغز ، موجب میشه توجه مغز به دنیای بیرون جلب شه. ولی بدون آلودگی صوتی و در سکوت مغز به درون خودش گوش میده.

کامنت بذارین

اولین نفری باشید که دیدگاهتان را ارائه می کنید

avatar

wpDiscuz