روش آسان ترک سیگار یا روش آلن کار

nonsmoking-smoker-cigarettes-banned-prohibited

در کتاب “جلوگیری از عود کردن اعتیاد” نویسنده ادعا میکنه که سالانه 1 میلیون و 200 هزار نفر به خاطر بیماری های مربوط به سیگار جان خودشون رو از دس میدن. روشهای مختلفی تا به حال برای ترک سیگار ارائه شده اما حقیقتش رو بخواین کمتر روشی رو میتونیم موفق قلمداد کنیم ، چون تنها %3 از سیگاریا موفق به ترک سیگار میشن.

آلن کار(Allen Carr) نویسنده ی انگلیسی کتابهای ترک سیگار به “روش آسان” کسی بود که تاثیر عمیقی بر دنیای ترک اعتیاد گذاشت. خود آلن کار سال 1948 در حالی که روزی 100 نخ سیگار میکشید سیگار رو به یکباره ترک کرد و دیگه هرگز نکشید.

چی شد ترک کرد

آلن کار توی کتاب معروف خودش که از پرفروش ترین کتابهای دنیا در زمینه ی ترک اعتیاده به اسم روش ساده آلن کار برای ترک سیگار توضیح میده که قبل ازین که آخرین سیگارش رو خاموش کنه میدونست که هرگز دیگه سیگار نمیکشه. آلن کار یه حسابدار باهوش بود که بعد از ترک سیگار حسابداری رو کنار گذاشت و تبدیل شد به کسی که زندگی خودش رو وقف ترویج ترک سیگار کرده.

خلاصه روش آسان ترک سیگار آلن کار

آلن کار توی کتاب توضیح میده که در واقع سیگار یک پارادوکسه، پارادوکس ازونجا شروع میشه که سیگاریا دوس دارن سیگاری نباشن، و تا اونجا ادامه داره که سیگار کشیدن تشنگی سیگار رو از بین نمیبره.

آلن کار توضیح میده که ما به دلیل روند شیمیایی نیکوتین در مغز نمیفهمیم که چی شده معتاد شدیم ولی اگر از بیرون به قضیه نگاه کنیم میبینیم میتونیم با این تشنگی سیگار مقابله کنیم.

آدم های سیگاری در واقع تسلیم سیگار هستن و برای اینکه ازین دام خارج بشن نیاز دارن که بفهمن این دام چجوری عمل میکنه. وقتی یک سیگاری سیگار رو قطع میکنه بعد از 2 3 ساعت که نیکوتین در بدنش افت میکنه مدام احساس میکنه باید برای برطرف کردن نیازش سیگار بکشه و پارادوکس دقیقا همین جاست که اگر وا بده و سیگار بکشه، همین یدونه سیگار موجب میشه که دونه به دونه سیگارهای بعدی رو بکشه و دوباره بیفته توی دام.

آلن کار بارها و بارها توی کتاب اشاره میکنه که وقتی سیگار رو قطع کردین به احساس تشنگی بعدش به دیده ی عاملی نگاه کنین که شما رو نجات میده. در واقع این حس تشنگی خبر ازین میده که دارین از دام رها میشین و نه تنها نباید ازین حس فرار کنین و نه تنها نباید با کشیدن سیگار تسلیمش بشین بلکه باید ازش لذت ببرین و فراموش نکنین که اولین سیگار بعد از ترک دقیقا همون چیزیه که زنجیره ی بعدی سیگارها رو با خودش میاره و شما رو دوباره معتاد میکنه.

قضیه مرگ آلن کار

آلن کار در سن 71 سالگی سرطان ریه گرفت. امید به زندگی برای اون 9 ماه تخمین زده شده بود. و جمله ی معروفی ازش هست که میگه:

از اونجایی که آخرین سیگار زندگیم رو 23 سال پیش کشیدم، من خوشحالترین مرد جهان بوده و هستم. و امروزم همین احساس رو دارم

خبر فوت این مرد بزرگ رو میتونین اینجا بخونین.

کامنت بذارین

اولین نفری باشید که دیدگاهتان را ارائه می کنید

avatar

wpDiscuz