بیتکوین: پول دیجیتال

bitcoin

دنیای بیتکوین(Bitcoin) دنیای بزرگ و مستعدیه. ولی شاید تا به حال اسم بیتکوین(Bitcoin) را نشدیده باشین. بیتکوین(Bitcoin) یک جور پول دیجیتالیه که توی اینترنت و برخی فضاهای غیرمجازی هم پذیرفته شده است. خیلی از کسب و کار های امروزی بیتکوین(Bitcoin) رو میپذیرن. مثلا ایستگاههای متروی شهر آلنتاوم در ایالت پنسیلوانیا که با تخفیف 10 درصدی روی بیلیتهایی که با بیتکوین(Bitcoin) خریداری میشن دارن مردم رو ترغیب به استفاده از بیتکوین(Bitcoin) میکنن. حتی بعضی رستورانها در آمریکا هستند که از سال 2013 بیتکوین(Bitcoin) رو به عنوان واحد پول پذیرفتن. جالبه که بدونین وردپرس که یکی از ابزارهای معروف محبوب web هست از سال 2012 برای پلانهای پولیش بیتکوین(Bitcoin) میپذیره. با وجود اینکه استفاده از بیتکوین(Bitcoin) هنوز خیلی محدوده ولی امکان هایی ایجاد میکنه که واقعاً وسیعه. مثلا مشکلاتی که بیتکوین(Bitcoin) مدعی حل اونهاست واقعاً میتونن تاثیرات عمیقی در مسائل مبادله ی بورس داشته باشن.

بیتکوین(Bitcoin) دقیقاً چیه؟

همونطور که گفتیم بیتکوین(Bitcoin) نوعی پول دیجیتالیه. که بر پایه ی نوعی پول رمزگذاری شده ی غیرمتمرکز عه. برای بیشتر آشنا شدن با این مفهوم و اینکه این پولها چجوری رد و بدل میشن میتونین این پادکست رو گوش کنین یا به وبلاگ آقای جادی مراجعه کنین، و “بخش آخر” مطلب رو بخونین.

ساتوشی ناکاموتو مبدع بیتکوین(Bitcoin) در یک مقاله علمی به اسم “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” در اکتبر 2008  فلسفه بیتکوین(Bitcoin) رو معرفی کرد. و اون رو به عنوان یک کد Open-source پخش کرد. سپس هال فینلی یه برنامه نویس روی اون کار کرد و اولین بیتکوین(Bitcoin) رو در یک رد و بدل دریافت کرد. از اون به بعد بر پایه رمزگذاری بیتکوین(Bitcoin) کلی واحد پول دیگه درست کردن.

یه بار هم توی سال 2013 برای 2 ساعت سیستم بیتکوین(Bitcoin) دچار اختلال شد و یه سری(البته مقدار کم) از پول ملت توی جابجایی ها مشکل پیدا کرد. که میتونین خبرشو از اینجا بخونین.

اصلی ترین فولید استفاده از بیتکوین

در واقع اگر بخوایم اصلی ترین فواید استفاده از بیتکوین(Bitcoin) رو بگیم اینها رو شامل میشه:

  • امکان مالیات گرفتن وجود نداره – چون اصلا به صورت مرکزی کنترل نمیشه
  • هیچ نهاد خارجی مثل دولت امکان ضبط اموال بیتکوینی رو نداره
  • پول ها قابل ردیابی نیستن – مگر اینکه خود صاحب بیتکوینها بخواد کیف پول الکترونیکیش رو در معرض دید عموم بذاره
  • اگر پولهای بیتکوینی رد و بدل بشن دیگر صاحب اول نمیتونه با هیچ دوز و کلکی پولها رو به کیف پول خودش برگدونه
  • اگر در فضای ابری ذخیره بشن دیگه نمیشه دزدیدشون – مگر اینکه فرد در لپتاپ خودش نگهداری بکنه و لپتاپ رو بدزدن

نتیجه گیری

بیتکوین(Bitcoin) امروز کاری کرده که آدم میتونه هرچیزی رو از هرجایی بدونه اینکه کسی بفهمه بخره. بانکدارها کم کم دارن خودشون رو برای مقابله با این طلای اینترنتی آماده میکنن. و حالا موقع اینه که شما از خودتون بپرسین آیا واقعا روزی میرسه که بیتکوین(Bitcoin) در ایران هم رایج بشه یا نه؟

کامنت بذارین

اولین نفری باشید که دیدگاهتان را ارائه می کنید

avatar

wpDiscuz